Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Podatek od spadków i darowizn

Można opodatkować tylko istniejące roszczenie

9 marca 2020
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Roszczenia o zwrot nieruchomości podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Gdy jednak nie ma roszczenia, to nie ma i daniny – orzekł WSA w Warszawie

Sprawa dotyczyła kobiety, która nabyła spadek po wuju zmarłym w 1985 r. w Wielkiej Brytanii. Krewny wyemigrował po II wojnie światowej, ale pozostał obywatelem Polski. Przed śmiercią, w 1977 r., sporządził testament, w którym zapisał krewnej m.in. pieniądze oraz udział w domu i innych nieruchomościach. Napisał w nim również, że „gdyby warunki polityczne w Polsce pozwalały na odzyskanie utraconego majątku nieruchomego lub ruchomego”, to kobieta powinna dostać swój udział w majątku w Polsce.

Po śmierci wuja w Wielkiej Brytanii kobieta zapłaciła podatek od swojej części spadku. Natomiast w Polsce spadkobiercy złożyli wniosek o stwierdzenie nabycia spadku dopiero w 2004 r. Postępowanie spadkowe zajęło kolejne kilkanaście lat.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.