Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Spłata przez współkredytobiorcę nie jest darowizną

31 maja 2016

INTERPRETACJA

Podatnik, za którego inna osoba spłaci kredyt mieszkaniowy, nie ma przysporzenia, jeżeli wspólnie zaciągnęli to zobowiązanie - wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.

Chodziło o młodego mężczyznę, który nie miał zdolności kredytowej, więc kredyt w banku na zakup mieszkania zaciągnęli wraz z nim jego rodzice. W akcie notarialnym został jednak wskazany tylko on jako jedyny właściciel mieszkania. Natomiast kredyt spłacali przede wszystkim rodzice; pieniądze były automatycznie ściągane z ich rachunku bankowego. W końcu postanowili oni spłacić pożyczkę do końca. Wtedy też powstało pytanie, czy fiskus nie uzna tego za darowiznę na rzecz syna.

Mężczyzna sądził, że nie ma o tym mowy. Wskazywał, że rodzice są współkredytobiorcami solidarnie zobowiązanymi do spłaty należności. Podkreślał, że taki obowiązek nakłada na nich art. 366 par. 1 i par. 2 kodeksu cywilnego. Nie można więc traktować spłaty kredytu jako przekazania darowizny na rzecz syna, tylko jako zwykłe zwolnienie z długu. Nie trzeba w związku z tym składać w urzędzie skarbowym formularza SD-Z2 - argumentował.

Potwierdził to także dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Wyjaśnił, że darowizną, zgodnie z art. 888 kodeksu cywilnego, jest umowa, w której jedna strona zobowiąże się do bezpłatnego świadczenia na rzecz innej kosztem własnego majątku. Jak sama nazwa wskazuje, darowizna musi być darmowa i nie może wynikać z żadnego stosunku zobowiązaniowego bądź przepisu prawa - przypomniał dyrektor izby. Uznał, że warunek ten nie jest spełniony przy spłacie kredytu, bo rodzice zobowiązali się do tego tak samo, jak ich syn.

z 10 maja 2016 r., nr IBPB-2-1/4515-53/16/BJ.

Mariusz Szulc

mariusz.szulc@infor.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.