Upadłość lub likwidacja nie zwolnią z badania raportów
Rachunkowość
Spółki giełdowe nie mogą zrezygnować z badania i przeglądów swoich sprawozdań finansowych nawet, gdy są w upadłości lub likwidacji. Takie wyjaśnienia zamieścił Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w sporządzonym i opublikowanym w lutym tego roku raporcie dotyczącym zgodności sprawozdań finansowych tych podmiotów z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF).
Wątpliwości w tym zakresie wynikają z interpretacji art. 64 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 z późn. zm.), który zwalnia z badania sprawozdania jednostek, które nie kontynuują działalności.
Łukasz Dajnowicz z KNF podkreśla, że wymienione przepisy nie dotyczą emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym, w szczególności spółek publicznych. Podlegają one przepisom ustawy z 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz o zmianie innych ustaw (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 185, poz. 1439, z późn. zm.) oraz aktom wykonawczym wydanym na jej podstawie.
Warto zwrócić uwagę na par. 89 - 90 rozporządzenia ministra finansów z 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz.U. nr 33, poz. 259 z późn. zm.). Z przepisów tych wynika obowiązek badania rocznego jednostkowego i skonsolidowanego oraz przeglądu półrocznego skróconego. Dotyczy to również tych podmiotów, w stosunku do których ogłoszona została upadłość, a także likwidacja.
Agnieszka Pokojska
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu