Czynsz przeznaczony na spłatę kredytu podlega CIT
Czynsz przeznaczony na spłatę kredytu wykorzystanego przez towarzystwo budownictwa społecznego na budowę lokali mieszkalnych nie służy utrzymaniu zasobów mieszkaniowych. Przychód z tego tytułu nie korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym.
W 2005 roku spółka (towarzystwo budownictwa społecznego TBS) otrzymała kredyt ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Pozyskane środki wykorzystywano wyłącznie na budowę mieszkań na wynajem. Przychody uzyskiwane przez TBS z tytułu czynszów najmu są w całości przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych i spłatę kredytu bankowego. Podatniczka zapytała, czy przychód uzyskany przez TBS z czynszu najmu i przeznaczony na spłatę kredytu podlega zwolnieniu z podatku.
Organy podatkowe nie zgodziły się jednak, że TBS ma prawo do skorzystania ze zwolnienia. W interpretacji wyjaśniono, że zwolnieniu podlegają wyłącznie te dochody towarzystw budownictwa społecznego, które zostały uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i które zostały przeznaczone na utrzymanie tych zasobów. Dochód pochodzący z czynszu najmu lokali mieszkalnych przeznaczony na spłatę kredytu nie jest przeznaczany na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę spółki. Sąd przypomniał, że dla skorzystania ze zwolnienia przewidzianego dla TBS muszą być spełnione dwie przesłanki: dochód ten musi być uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i musi być przeznaczony na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. W ocenie sądu z uwagi na brak legalnej definicji pojęcia zasoby mieszkaniowe należy rozumieć je w znaczeniu potocznym. Jest to zespół lokali mieszkalnych oraz innych pomieszczeń i urządzeń, które są niezbędne do prawidłowego korzystania z mieszkań w budynku mieszkalnym. Gospodarka zaś to dysponowanie i zarządzanie czymś. Nie ma wątpliwości, że czynsz z najmu lokali mieszkalnych jest dochodem uzyskanym z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Jednak w ocenie sądu w przypadku spółki nie został spełniony drugi warunek zwolnienia. Dochód ten nie został bowiem przeznaczony na utrzymanie zasobów mieszkaniowych. Sąd podkreślił, że utrzymanie to zachowanie w stanie niezmienionym, należytym. Dla skorzystania ze zwolnienia dochód musi być przeznaczony na zachowanie istniejącej substancji mieszkaniowej. Czynsz przeznaczony na spłatę kredytu wykorzystanego na budowę lokali mieszkalnych nie służy utrzymaniu zasobów mieszkaniowych. Kredyt ten został zaciągnięty na budowę budynków mieszkalnych, a nie na ich remont.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.