Dziennik Gazeta Prawana logo

W jaki sposób uzasadnić nieodpłatne korzystanie ze świadczeń

21 maja 2012

Oprócz rozliczeń z tytułu świadczeń o charakterze niematerialnym równie istotnym zagadnieniem jest sytuacja, kiedy podatnik korzysta z określonego świadczenia z grupy, np. dostał do dyspozycji know-how, znak towarowy, specyfikację produktu, a nie jest z tego tytułu obciążany. Jak powinien uzasadniać takie przypadki?

O pisane przypadki nie są rzadkie - międzynarodowe grupy kapitałowe, wchodząc na polski rynek, często traktowały takie podejście jako formę wsparcia, aby polska spółka mogła osiągnąć odpowiednią pozycję na rynku. Taka sytuacja również może rodzić ryzyko, gdyż fiskus może uznać, że podatnik uzyskał nieodpłatnie świadczenie, które powinno zostać opodatkowane zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o CIT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 z późn. zm.).

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.