Więcej spółek ma płacić CIT
Rząd zaproponował, żeby spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne płaciły podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) tak jak obecnie spółki kapitałowe. Ma to zapewnić budżetowi wyższe wpływy. Obecnie podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy tych spółek
Projekt nowelizacji przepisów znajduje się już w Sejmie (druk nr 1725). Zmiany zmierzają do uszczelnienia systemu podatkowego - podkreśla rząd. Na czym polega problem? Otóż w spółkach kapitałowych, czyli z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnych, uzyskiwany przez nie dochód podlega dwupoziomowemu opodatkowaniu. Najpierw podatek płaci spółka. Część pozostałego zysku może następnie wypłacić udziałowcom lub akcjonariuszom w formie dywidendy. Wtedy jednak również oni muszą odprowadzić podatek dochodowy odpowiadający kwocie wypłaconego mu zysku spółki kapitałowej.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.