Zysk przekazany na kapitał zapasowy jest podzielony
W obliczu rosnącego zainteresowania przekształceniem spółek kapitałowych w spółki osobowe pojawiły się wątpliwości interpretacyjne dotyczące opodatkowania podatkiem dochodowym niepodzielonych zysków przekształcanej spółki. Jak prawidłowo je rozliczać?
@RY1@i02/2012/181/i02.2012.181.18300040e.802.jpg@RY2@
dr Janusz Marciniuk doradca podatkowy, Marciniuk i Wspólnicy
Od 2009 r. do kategorii dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych podlegających opodatkowaniu zaliczana jest również wartość niepodzielonych zysków w spółce kapitałowej w przypadku przekształcenia jej w spółkę osobową. Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT oraz art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT wartość ta określona jest na dzień przekształcenia. Problem z ustaleniem konsekwencji podatkowych wynika z braku w przepisach podatkowych definicji zysku niepodzielonego. Sądy administracyjne często wskazywały, że za niepodzielony zysk można uznać ten, który nie został wypłacony pomiędzy wspólników w formie dywidend, lecz przekazany w szczególności na kapitał zapasowy lub rezerwowy spółki kapitałowej.
Z poglądem tym nie zgodził się jednak NSA. W wyrokach z 19 kwietnia 2012 r. (sygn. akt II FSK 1863/10) i z 7 marca 2012 r. (sygn. II FSK 1671/10) sąd odniósł się do przepisów kodeksu spółek handlowych, które nie zawierają wprawdzie definicji zysków niepodzielonych, jednak ich treść wskazuje, że podział zysku może nastąpić nie tylko między wspólników, ale dopuszczalne jest jego przekazanie na cele związane z działalnością i dalszym rozwojem spółki. Umowa spółki może przewidywać inny sposób podziału zysku, np. jego przekazanie na kapitał zapasowy czy rezerwowy. Tym samym nie jest on już zaliczany do kategorii zysków niepodzielonych. Zatem każdy dozwolony przepisami kodeksu spółek handlowych podział zysku wyklucza zastosowanie art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT i odpowiednio art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, natomiast zawężenie wymienionych przepisów wyłącznie do zysków niepodzielonych między wspólników prowadziłoby, zdaniem NSA, do niedozwolonego rozszerzenia obowiązku podatkowego. Najnowsze wyroki WSA uwzględniają już to stanowisko NSA.
Not. MGM
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu