W środku maszyny do pisania
Twórcy filmu odtworzyli w studio sławną instalację Stanisława Dróżdża z 1977 r. - biały kubik z rozsianymi czarnymi literami składającymi się na wyraz "między"
Do stworzenia obrazu niepotrzebne są farby, kamera wideo lub kredki: wystarczy przestrzeń i zapisane w niej słowo. Tak sztukę traktował Stanisław Dróżdż - genialny artysta, twórca poezji konkretnej, który reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji w 2003 r. Twórcy "Co ty wiesz o sztuce" odtworzyli w studiu filmowym jego instalację "Między". W 1977 r. artysta zaprojektował dla warszawskiej galerii Foksal biały kubik z rozsianymi czarnymi literami składającymi się na wyraz "między". W tych dekoracjach historyk sztuki Bogusław Deptuła i publicysta Maciej Chmiel snują opowieść o wyprzedzającym swoje czasy artyście.
W centrum uwagi prowadzących znajduje się język, tworzywo, które Dróżdż bezbłędnie opanował. Deptuła i Chmiel sięgają nie tylko po jego autokomentarze, ale nawet po magnetyczną tablicę, by przeanalizować sposób, w jaki artysta tworzył swoje słowno-przestrzenne formy. "Poezja tradycyjna opisuje obraz. Poezja konkretna pisze obrazem" - tłumaczył swoją sztukę Dróżdż. Deptuła i Chmiel nie skomentowali jej lepiej, ale przytoczyli hitowy materiał.
@RY1@i02/2010/220/i02.2010.220.196.006b.001.jpg@RY2@
Zofia Smolińska
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu