Dziennik Gazeta Prawana logo

Będzie łatwiejszy dostęp do leków

27 czerwca 2018

Ministerstwo Zdrowia zwiększy o prawie 380 mln zł tegoroczny budżet na refundację farmaceutyków. Niestety to wciąż za mało w stosunku do potrzeb

Zwiększenie w tym roku środków na lekarstwa, do których dopłaca budżet państwa, zakłada projekt rozporządzenia w sprawie podziału kwoty środków finansowych stanowiącej wzrost całkowitego budżetu na tegoroczną refundację. Zgodnie z tym aktem w trzecim i czwartym kwartale 2015 r. więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na sfinansowanie preparatów, które jeszcze nie zostały objęte refundacją i nie mają swoich odpowiedników. To oznacza, że z leczenia będą mogły skorzystać nowe grupy chorych - chodzi przede wszystkim o programy lekowe (innowacyjne terapie), na które resort chce dodatkowo przeznaczyć 86 mln zł. Następne 2,8 mln zł ma być wydane na użycie już refundowanych farmaceutyków przy nowych wskazaniach. Największą kwotę przeznaczono na dopłaty leków aptecznych i wyrobów medycznych na receptę - dodatkowe 290,9 mln zł. W sumie w tym roku na refundację państwo wyda 11,1 mld zł.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.