Dziennik Gazeta Prawana logo

Złoty standard profilaktyki

27 czerwca 2018

Minister zdrowia chce postawić na leczenie prewencyjne. Pomysł dobry, ale wykonanie mało realne - komentują specjaliści

Pierwszym krokiem miałoby być wypracowanie listy badań dostępnych dla każdego pacjenta w podstawowej opiece zdrowotnej. Drugim - wprowadzenie systemu, który umożliwiłby ich wykonywanie. Zdaniem ministra Łukasza Szumowskiego to zadanie dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. - Lekarze POZ mogliby otrzymywać środki przeznaczone na badania profilaktyczne, które należałoby zwrócić w razie ich niewykorzystania - tłumaczył w rozmowie z DGP szef resortu zdrowia. W grupie obowiązkowych badań - jego zdaniem - powinny się znaleźć m.in. badania poziomu cukru, kolonoskopia w pewnym wieku, USG lub mammografia piersi czy cytologia i u pacjentów z cukrzycą hemoglobina glikowana - badania, dzięki któremu można sprawdzić, jak kształtował się poziom glukozy we krwi przez ostatnie trzy miesiące i czy leczenie przebiega właściwie.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.