Pacjent powinien mieć wiedzę o prawach personelu medycznego
Krystyna Ptok: Złożyliśmy wniosek do ministra o wydanie zarządzenia zobowiązującego lecznice do wywieszenia w widocznym miejscu informacji, że pracownicy medyczni są funkcjonariuszami publicznymi, a za ich znieważenie grożą kary
fot. Michał Hara/Materiały Prasowe
Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych
Pielęgniarki są jedną z grup zawodowych najbardziej narażonych na przemoc. Niedawno w szpitalu w Częstochowie pielęgniarkę zaatakował pacjent z nożem. Czy ten problem narasta, czy po prostu jest bardziej nagłaśniany?
Skala jest coraz większa. Ponieważ pielęgniarki są na pierwszej linii frontu, coraz częściej spotykają się z przemocą i agresją ze strony pacjentów, zwłaszcza w szpitalach. Najczęściej to agresja słowna, ale zdarzają się i rękoczyny. To są zdarzenia, które powinny być rejestrowane, a czasem kwalifikowane jako wypadki w pracy, nie zawsze jednak tak się dzieje. Czasem nie chcą tego zgłaszać sami poszkodowani, wiążą się z tym bowiem określone formalności, czasem sprawę wolą zamieść pod dywan dyrektorzy. Tymczasem z każdego przypadku agresji powinny być wyciągane wnioski, by łatwiej było zapobiegać takim sytuacjom.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.