Dziennik Gazeta Prawana logo

Przez 20 lat pacjent zmienił się w świadczeniobiorcę

18 marca 2019

Narodowy Fundusz Zdrowia powinien płacić za jakość leczenia, a nie liczbę wykonanych usług – przekonywali uczestnicy konferencji zorganizowanej z okazji XX-lecia systemu ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce. Rozwiązanie problemów ilościowych pozwoli nam skupić się na jakości – przekonywał prezes NFZ Andrzej Jacyna.

W 1999 r. weszła w życie reforma służby zdrowia, która dała początek Kasom Chorych. W 2003 r. zastąpił je Narodowy Fundusz Zdrowia. Nowy model finansowania opieki zdrowotnej odszedł od systemu budżetowego na rzecz ubezpieczeniowo-budżetowego. W praktyce oznaczało to wprowadzenie składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Pozostało 92% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.