Dziennik Gazeta Prawana logo

System ubezpieczeń zdrowotnych ma 20 lat

13 marca 2019

Bilans zysków i strat, wpływ instytucji ubezpieczeniowych na efektywność systemu, korzyści dla pacjenta – to niektóre z zagadnień, które będą podejmować uczestnicy jubileuszowej konferencji, organizowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia z okazji 20. rocznicy wprowadzenia w Polsce powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

W styczniu 1999 r. weszła w życie ustawa z 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. nr 28, poz. 153), na mocy której finansowanie opieki medycznej ze środków budżetu państwa zastąpiono finansowaniem ze składek. Powstały kasy chorych (17 – po jednej w każdym województwie oraz Branżowa Kasa Chorych dla Służb Mundurowych), które gromadziły środki i dysponowały nimi, zawierając umowy ze świadczeniodawcami. Pieniądze pochodziły przede wszystkim ze składek osób ubezpieczonych. Od kwietnia 2003 r. zaczęła obowiązywać ustawa z 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz.U. nr 45, poz. 391). Kasy Chorych zostały przekształcone w jedną instytucję – NFZ. W jego strukturze wyodrębniono centralę i 16 oddziałów wojewódzkich. Zasady finansowania opieki zdrowotnej nie zmieniły się zasadniczo.

Pozostało 89% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.