Jesienią szykuje się kolejny protest lekarzy
Środowisko medyczne traci cierpliwość i coraz głośniej mówi o proteście. – Nikt nie ma pomysłu na służbę zdrowia, gasi się tylko kolejne pożary – uważają lekarze. I zapowiadają, że jesienią znowu podejmą akcję wypowiadania klauzuli opt-out.
Jej wznowienie rozważane jest już od jakiegoś czasu. Rezydenci nie są bowiem zadowoleni z tego, jak zostało zrealizowane ich porozumienie z ministrem zdrowia, kończące poprzedni protest. Część jego zapisów wciąż nie weszła w życie, a najważniejszy postulat wdrożono w taki sposób, że poczuli się wręcz oszukani. Chodzi o odsetek PKB przeznaczany na zdrowie – obliczany jest on na podstawie ostatnich dostępnych danych, czyli de facto sprzed dwóch lat (zatem tegoroczne wydatki odnoszą się do PKB z 2017 r.). Lekarze mają również zastrzeżenia m.in. do tego, jak rozwiązano kwestię podwyżek. Oliwy do ognia dolała piątka Morawieckiego, w której zabrakło rozwiązań dotyczących zdrowia, pojawiła się natomiast zapowiedź sfinansowania ich z oszczędności w NFZ.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.