Rodzic zapłaci. Jak nie za prąd, to za łóżko
Zakaz pobierania opłat za pobyt z dzieckiem w szpitalu wprowadza przyjęty wczoraj przez rząd projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zapłacić będzie trzeba jedynie za posiłek, pościel i korzystanie z udostępnionego przez placówkę łóżka. Analogiczne zasady będą obowiązywać opiekunów osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
Ustawa ma uregulować niejednolite praktyki placówek. Obecnie każda ma własne zasady. Większość obciąża rodziców towarzyszących hospitalizowanym dzieciom opłatami – najczęściej mają zrekompensować zużycie wody i prądu. Część inkasuje je tylko wtedy, kiedy rodzic korzysta z osobnej sali lub łóżka. Niektóre nie żądają żadnych pieniędzy. Opłaty wynoszą od kilku do kilkunastu złotych za dobę lub noc, co przy dłuższym pobycie może być dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Tymczasem obecność bliskich jest korzystna dla małego pacjenta – łagodzi stres, odciąża personel i pozytywnie wpływa na proces leczenia.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.