Dziennik Gazeta Prawana logo

Coraz więcej górników na emeryturze

28 czerwca 2018

Pracodawcy chcą zmian w opłacaniu składek przez kopalnie, tak aby pracujący pod ziemią nie otrzymywali od podatników 2/3 świadczenia

W ciągu ostatnich pięciu lat o ponad 5 tys. zwiększyła się liczba emerytowanych górników pobierających świadczenia z ZUS. O ile jeszcze w 2009 roku takich osób było 201 tys., to pod koniec ubiegłego roku prawo do emerytury górniczej miało już 206,3 tys. osób. Z roku na rok zwiększa się także wysokość wypłacanych świadczeń. W 2009 roku przeciętnie górnik otrzymywał emeryturę w wysokości 3148 zł. Dla porównania w tym samym okresie wypłacana emerytura według starych zasad wynosiła 1967,28 zł, a świadczenie ustalone kapitałowo tylko 1618,29 zł. W ubiegłym roku przeciętna emerytura górnicza wypłacana przez ZUS wynosiła 3770,43 zł. Natomiast osobie otrzymującej świadczenie z systemu powszechnego wypłacano 1992,71 zł.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.