Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Czy ustawę zasadniczą trzeba napisać na nowo

10 maja 2017

Polacy nie kwapią się do zmian w konstytucji ani do referendum w tej sprawie - wynika z sondażu DGP na panelu badawczym Ariadna. Sondaż przeprowadziliśmy po zgłoszeniu przez prezydenta Andrzeja Dudę (przy okazji obchodów święta 3 maja) propozycji przeprowadzenia referendum konstytucyjnego w 2018 r. Gdyby miało ono się odbyć w najbliższą niedzielę, udział w nim zadeklarowało 54 proc. pytanych, ale tylko 22 proc. jest za zmianą konstytucji. Takiej potrzeby nie widzi 36 proc. badanych, a aż 42 proc. nie ma zdania na ten temat.

- Wyniki pokazują, że znaczna cześć obywateli nie ma dobrego rozeznania w tej sprawie. To by wskazywało, że prezydent ma rację, żeby ewentualne zmiany konstytucji poprzedzić dyskusją - komentuje poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

W elektoracie PiS przeważają zwolennicy korekty ustawy zasadniczej. Za to wśród wyborców PO i Nowoczesnej przewagę mają przeciwnicy. To pokazuje, że kwestia zmiany konstytucji jest odbierana jako element sporu PiS i opozycji.

Pośrednio potwierdzają to odpowiedzi na inne pytanie: które instytucje powinny w wyniku zmiany konstytucji zostać wzmocnione, a które osłabione. Ankietowani wskazali na konieczność wzmocnienia Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego. Spór o trybunał i kształt wymiaru sprawiedliwości jest jedną z najważniejszych linii frontu politycznej wojny. - Polacy nie rozumieją propozycji Andrzeja Dudy. To pomysł nowy, bez szerszej akceptacji społecznej. Widać, że duża część obawia się, że zmiany konstytucji dziś poszłyby w złym kierunku - ograniczenia praw obywatelskich i niezależności instytucji, które powinny pozostać poza wpływami władzy politycznej - odczytuje wyniki sondażu Jan Grabiec z PO. Trzecie miejsce ex aequo, jeśli chodzi o instytucje, które należałoby wzmocnić, zajmują prezydent i samorządy. Najsłabsze notowania mają Senat i Sejm. Ankietowani chcieliby osłabić rolę obydwu tych organów.

Z propozycji zmian największe poparcie miało pozbawienie parlamentarzystów immunitetów, ograniczenie liczby posłów i senatorów oraz wzmocnienie praw obywatelskich.

@RY1@i02/2017/089/i02.2017.089.00000050a.801.jpg@RY2@

CZY NALEŻY ZMIENIĆ POLSKĄ KONSTYTUCJĘ?

Grzegorz Osiecki

grzegorz.osiecki@infor.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.