Tracimy w korkach 4 mld zł
Mieszkańcy siedmiu największych polskich miast tracą przez korki rocznie ponad 4 mld zł - wynika z przedstawionego wczoraj raportu przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.
Badanie bazowało na pomiarach rzeczywistych prędkości pojazdów w ruchu miejskim zebranych przez system GPS. Na tej podstawie powstały bardzo precyzyjne mapy natężenia ruchu w największych polskich aglomeracjach. Widać na nich jak na dłoni, gdzie regularnie tworzą się nawiększe zatory. Najgorzej w tym zestawieniu wypada Warszawa, gdzie w godzinach szczytu na odcinku 10 km kierowca traci średnio 13 - 15 minut. Jeśli zsumować te opóźnienia w skali miesięcznej, statystyczny mieszkaniec stolicy traci w nich prawie dziewięć i pół godziny. W innych dużych miastach wcale nie jest lepiej. Gdańszczanin musi się na tej samej trasie liczyć z miesięczną stratą ponad sześciu godzin, wrocławianin stoi przez siedem i pół, a mieszkaniec Krakowa przez dziewięć i pół godziny. Dobrze wypadają tylko Katowice (nieco ponad trzy godziny). Ta wyliczanka wiąże się nie tylko z frustracją kierowców, ale także realnymi stratami dla gospodarki.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.