Uwolnienie autostrad od korków to nie przywilej, tylko konieczność
Przez korki na autostradach kierowcy rocznie spalają 5 mln litrów paliwa. Pojawiła się jednak szansa, że do 2016 roku ten problem zniknie, gdy rząd wprowadzi elektroniczne płatności dla wszystkich kierowców
Dziś na polskich autostradach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad funkcjonują w sumie 123 pasy przejazdowe na placach manualnego poboru opłat. To one odpowiadają za korki w okresach wzmożonego ruchu drogowego (długie weekendy, okresy świąteczne). Widać to na przykładzie dwóch placów poboru opłat: Karwiany i Żernica, położonych na wyjątkowo ruchliwej autostradzie A4. Tuż przed świętami wielkanocnymi, 17 kwietnia 2014 r., obsłużono na nich ponad 50 tys. pojazdów, a tuż po świętach 22 kwietnia - prawie 52 tysiące. W trakcie świąt (20 kwietnia) ruch na placach poboru zmalał do 13,5 tys. samochodów.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.