Dziennik Gazeta Prawana logo

Świadczenia kompensacyjne zamiast emerytur pomostowych

27 kwietnia 2009

Jeszcze przez niespełna 24 lata nauczyciele zatrudnieni w szkołach i przedszkolach będą mogli, przed uzyskaniem wieku emerytalnego, odchodzić na specjalne świadczenia. Sejm uchwalił projekt ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Zgodnie z nim prawo do nich będą mieć nauczyciele, którzy w latach 2009–2014 (bez względu na płeć) ukończą 55 lat. W kolejnych latach wiek uprawniający do przechodzenia będzie zależał od płci. Do 2024 roku kobiety będą mogły wcześniej kończyć aktywność zawodową, mając 55 lat. W przypadku mężczyzn wiek uprawniający do skorzystania ze świadczenia kompensacyjnego będzie wydłużany o rok co dwa lata. Później będzie też rósł dla kobiet. Ostatni nauczyciele będą mogli przejść na wcześniejsze emerytury w 2032 roku.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.