Więcej terminów dla żołnierzy rezerwy
Obrona narodowa Wojsko przeprowadzi dodatkowy nabór do służby przygotowawczej w styczniu, lutym, kwietniu i maju. Dzięki temu więcej osób będzie mogło wstąpić do Narodowych Sił Rezerwowych
Armia po raz kolejny wyznacza dodatkowy termin na przeprowadzenie służby przygotowawczej na potrzeby kształcenia do korpusu szeregowych. Pierwszy taki nabór odbędzie się jeszcze w styczniu tego roku. Takie zmiany przewiduje ostatnia nowelizacja rozporządzenia ministra obrony narodowej z 22 grudnia 2011 r. w sprawie służby przygotowawczej obowiązuje od 10 stycznia 2012 r.
Dodatkowe szkolenie
Wprowadzenie nowych terminów ma umożliwić przeszkolenie w centrach i ośrodkach szkolenia w ramach służby przygotowawczej większej liczby ochotników do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR). Od 2011 r. wojskowe ośrodki szkoleniowe organizują służbę przygotowawczą tylko dla kandydatów korpusu szeregowych. Są to najczęściej osoby, które ukończyły gimnazjum i chcą zasilić Siły Rezerwowe, a docelowo dostać się do armii zawodowej. Do tej pory nie było pieniędzy na szkolenia dla osób z wykształceniem średnim czy wyższym. Od tego roku ma być inaczej. Po zmianach nabór do służby przygotowawczej obejmie trzy korpusy szeregowych, podoficerów i oficerów. Osoby z wykształceniem średnim lub absolwenci szkół wyższych będą mogli po odbyciu kilkumiesięcznego kursu zasilić grupę żołnierzy rezerwy. Następnie po zakończeniu szkolenia i zdanym egzaminie kandydat otrzyma stopień kaprala podchorążego. Co więcej, po wstąpieniu do NSR i odbyciu kilkudniowych ćwiczeń jest możliwość wystąpienia przez młodego rezerwistę z wnioskiem o mianowanie na pierwszy stopień oficerski - podporucznika. Z kolei w przypadku osób, które ukończyły szkołę średnią (nie muszą mieć matury), po pięciomiesięcznej służbie i zdanym egzaminie żołnierz rezerwy otrzyma stopień starszego szeregowego. A po kilku dniach ćwiczeń w NSR może on ubiegać się o pierwszy stopień podoficerski - kaprala. Nowelizacja rozporządzenia wychodzi również naprzeciw postulatom studentów, którzy już wcześniej domagali się, mimo zawieszonego poboru, możliwości odbycia dobrowolnego przeszkolenia wojskowego. Dla tej grupy będzie organizowany nabór do służby przygotowawczej w lipcu i ma być on rozłożony na dwa lata. W pierwszym roku będzie trwać trzy miesiące, a w drugim dwa.
Służba dla cywili
Do służby przygotowawczej może być powołana osoba niekarana za przestępstwo umyślne, mająca obywatelstwo polskie oraz odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej. Ochotnicy, którzy chcą się kształcić na potrzeby korpusu oficerów, muszą mieć wyższe wykształcenie. Od kandydatów do korpusu podoficerów wymagane jest wykształcenie średnie. Z kolei ukończenie szkoły gimnazjalnej wystarczy, aby ubiegać się o wstąpienie do korpusu szeregowych. Żołnierze służby przygotowawczej będą kształceni w szkołach wojskowych i ośrodkach szkolenia. Dla oficerów są przewidziane uczelnie wojskowe, dla podoficerów - szkoły podoficerskie, a szeregowi będą się dokształcać w ośrodkach szkolenia. Ci ostatni mogą też uczyć w jednostkach wojskowych. Czas trwania takiej służby trwa w zależności od korpusu. Najdłużej, bo aż pół roku, szkoleni są żołnierze na oficerów. Pięć miesięcy nauki przewidziane zostało dla podoficerów, a najmniej, bo tylko cztery, dla szeregowych. Zakończenie szkolenia nastąpi po zdaniu egzaminu.
Artur Radwan
Podstawa prawna
Par. 1 rozporządzenia ministra obrony narodowej z 22 grudnia 2011 r. w sprawie służby przygotowawczej (Dz.U. z 2012 r. poz. 6).
Art. 59b ust. 4 - 6 i art. 99a i 99b ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 241, poz. 2416 z późn. zm.).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu