Dziennik Gazeta Prawana logo

Oficerowie wciąż walczą o wyższe uposażenie

7 stycznia 2019

Do uzgodnień międzyresortowych ma trafić w tym tygodniu projekt rozporządzenia MON w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych. Wciąż trwają jednak ustalenia, o ile mają wzrosnąć płace wojskowych. Wczoraj Mariusz Błaszczak, szef MON, spotkał się z przedstawicielami żołnierzy poszczególnych korpusów (odpowiedników związków zawodowych w innych służbach) w sprawie zwiększenia uposażeń dla mundurowych. Zaproponował, aby uposażenie szeregowego wzrosło o 450 zł, chorążego o 550 zł, kapitana – 530 zł. Z kolei pułkownik mógłby liczyć na 250 zł podwyżki, a generał zaledwie na 200 zł. Z omawianego załącznika do projektu rozporządzenia wynika, że na najwyższe wzrosty uposażenia mogliby liczyć w tym roku żołnierze w korpusie szeregowych i podoficerów. A na najniższe kadra oficerska. Mariusz Błaszczak przekonywał na spotkaniu, że chce zwiększać liczebność armii i musi zachęcać finansowo młode osoby do wstępowania do służby. Na takie propozycje zgodzili się przedstawiciele szeregowych i podoficerów. Swój sprzeciw wyrazili oficerowie.

– Dla nas niezrozumiałe jest, dlaczego osoby, które tak wiele przeszły w armii, mają otrzymać najniższe podwyżki. Dla oficerów zdobywanie kolejnego stopnia bardzo często wiąże się ze zmianą jednostki i całkowitym poświeceniem wojsku, często kosztem rodziny – mówi komandor Wiesław Banaszewski, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Pozostało 64% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.