Dziennik Gazeta Prawana logo

W skrócie

1 lipca 2018

W związku z żałobą narodową w Polsce odwołano wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych. Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów osoby, które kupiły na nie bilety, nie powinny mieć problemu z odzyskaniem pieniędzy. UOKiK podkreśla, że zwrot pieniędzy za zakupione bilety najczęściej przewiduje regulamin konkretnej imprezy. W przypadku problemów z organizatorem, konsumentowi przysługuje możliwość dochodzenia swoich praw przed sądem na drodze cywilnoprawnej.

W Polsce nie ma przepisów, które kategorycznie zakazywałyby przelotu jednym samolotem najważniejszych osób w państwie - mówi Zbigniew Rau, były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Dodaje, że zazwyczaj stosowano taką praktykę, choć były od niej odstępstwa.

Chińskie firmy, starające się w Polsce o kontrakty budowlane, nieuczciwie zaniżają ich wartość. Powoduje to, że przetargów nie mogą wygrywać firmy polskie - uważają pracodawcy i związkowcy z Komisji Trójstronnej. Według nich taka praktyka powinna być ukrócona. Zwracają też uwagę, że chińskie firmy nie przestrzegają polskiego prawa pracy, wymogów BHP, stosują materiały budowlane niskiej jakości i korzystają z nieatestowanych maszyn.

Komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos rozpoczął wczoraj konsultacje publiczne przed reformą Wspólnej Polityki Rolnej. Chce on skończyć z odwoływaniem się do historycznych danych o produkcji, co sprawia, że różne są dopłaty dla rolników w różnych krajach. Chce tak rozdystrybuować dopłaty, by ten podział był bardziej sprawiedliwy. Różnice w dopłatach bezpośrednich między różnymi krajami UE są obecnie bardzo duże. Najwięcej, około 500 euro na hektar, otrzymują rolnicy w Grecji i na Malcie, w Polsce średnio 200 euro.

Komornik będzie mógł odmówić wszczęcia egzekucji, jeżeli czynności te będą prowadzone poza granicami właściwości sądu apelacyjnego - wynika z projektu nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, którym dziś zajmie się Rada Ministrów. Projekt dotyczy wykonania jednego z wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.