Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Wynagrodzenia

Kobiety w Polsce zarabiają mniej od mężczyzn. Certyfikat Równości Płac BCC ma to zmienić

Kobiety w Polsce zarabiają mniej od mężczyzn. Certyfikat Równości Płac BCC ma to zmienić
7 marca 2023
Ten tekst przeczytasz w 29 minut

Wynagrodzenie kobiety zatrudnionej w kategorii „ w ł adze publiczne, wy ż si urz ę dnicy i dyrektorzy generalni ” jest w Polsce ś rednio o 20 proc. ni ż sze ni ż m ę ż czyzny. Wed ł ug GUS na tych samych stanowiskach w handlu i przemy ś le przetw ó rczym kobiety zarabiaj ą kilkana ś cie procent mniej od m ę ż czyzn. W innych sektorach r ó ż nice si ę gaj ą … 40 proc. Odpowiedzi ą na to jest Certyfikat R ó wno ś ci P ł ac (CRP) wprowadzony w ramach projektu Business Centre Club - BCC Kobiety.

- To niesprawiedliwe i zarazem szkodliwe dla biznesu i całej gospodarki, że kobiecie na tym samym stanowisku, z tym samym doświadczeniem i identycznym, a często lepszym wykształceniem, płaci się za tę samą pracę mniej niż mężczyźnie. Jako organizacja zrzeszająca pracodawców chcemy i musimy przyczynić się do zmiany tego stanu poprzez konkretne działania. Dlatego zdecydowaliśmy się na przyznawanie certyfikatu firmom przestrzegającym zasad symetrycznego systemu wynagrodzeń kobiet i mężczyzn. Dziś traktujemy to jako zachętę, ale wierzymy, że niebawem wszyscy pracodawcy podążą w tym kierunku i równość stanie się standardem - mówi Katarzyna Woszczyna, wiceprezes BCC, inicjatorka projektu BCC Kobiety, którego celem jest propagowanie równości szans kobiet i mężczyzn oraz niezależności ekonomicznej kobiet. Dodaje, że takie firmy już w Polsce są, a kolejne mają ambicję pójść w ich ślady.

Agnieszka Holland: równość kobiet i mężczyzn musi być widoczna w systemie wynagrodzeń, dostępie do edukacji i wszystkich innych aspektach naszego życia

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.