Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo pracy

Jak odpowiada zatrudniający pracowników tymczasowych

17 lutego 2010
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Pracownicy tymczasowy zostali skierowani do pracodawcy użytkownika przez agencję pracy Tymczasowej. Ze względu na charakter pracy powinna ona być wykonywana w odzieży roboczej i obuwiu roboczym. Pracodawca stwierdził jednak, że ze względu na krótki okres wypożyczenia pracowników nie będzie jej przydzielał i powinna to zrobić agencja pracy tymczasowej. Czy może za to ponieść odpowiedzialność?

Czyn pracodawcy użytkownika stanowi wykroczenie. Pomimo że pracownicy tymczasowi nie są związani stosunkiem pracy z pracodawcą użytkownikiem, tylko z agencją pracy tymczasowej, to obowiązki w zakresie zapewnienia należytego bezpieczeństwa i higieny pracy spoczywają na pracodawcy użytkowniku. Z tego powodu wykroczeniem zagrożonym karą grzywny jest niezapewnienie pracownikowi tymczasowemu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy tymczasowej lub niewyposażenie stanowiska pracy pracownika tymczasowego w maszyny i inne urządzenia techniczne, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności. Karze podlegać może zarówno pracodawca użytkownik, jak i osoba działająca w jego imieniu. Identyczną sankcję można zastosować wobec tych osób, gdy:

nie dostarczają pracownikowi tymczasowemu odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej;

nie zapewniają pracownikowi tymczasowemu napojów i posiłków profilaktycznych;

nie zapewniają przeszkolenia pracownika tymczasowego w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz szkolenia okresowego;

nie zapewniają ustalenia w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, któremu uległ pracownik tymczasowy;

nie informują pracownika tymczasowego o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, oraz zasadach ochrony przed zagrożeniami;

nie wypełniają innych obowiązków, uzgodnionych z agencją pracy tymczasowej, związanych z wykonywaniem pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego.

Art. 27 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. nr 166, poz. 1608 z późn. zm.).

Rafał Krawczyk

sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.