Dziennik Gazeta Prawana logo

Pracownik rozwiązujący umowę z winy pracodawcy nie musi pilnować terminu na odwołanie

27 marca 2019

Mam problem z byłym pracownikiem. Zrezygnował z pracy, bo nie płaciłem mu pensji za kilka miesięcy. Teraz jednak skierował przeciwko mnie sprawę o odszkodowanie za rozwiązanie umowy z mojej winy. Czy mogę podważyć ten pozew – bo został wniesiony po upływie 21 dni od daty rozwiązania umowy? Poza tym chyba nie było to poważne naruszenie obowiązków wobec pracownika.

Jednym z obowiązków pracodawcy jest terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia. Brak jego wypłaty stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy względem pracownika. Do naruszenia tego dochodzi zarówno w sytuacjach zawinionych, jak też niezawinionych przez pracodawcę. Potwierdził to Sąd Najwyższy m.in. w wyroku z 10 maja 2012 r. (sygn. akt II PK 220/11), wskazując, że naruszeniu podstawowych obowiązków można przypisać znamię ciężkości, nawet jeżeli pracodawca nie działał w złej wierze ani nie zachowywał się rażąco niedbale.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.