Dziennik Gazeta Prawana logo

Samorządowca po długiej chorobie nie obowiązuje nabór

31 marca 2019

Urzędnik samorządowy powracający do pracy po długotrwałym zwolnieniu lekarskim ma zostać potraktowany tak jak nakazuje to kodeks pracy – jeżeli jest możliwe jego zatrudnienie, trzeba go przyjąć – orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła roszczenia wynikającego z art. 53 par. 3 i par. 5 k.p. Zgodnie z tymi przepisami, gdy pracownik zgłasza się do pracy po ustaniu przyczyny długotrwałej usprawiedliwionej nieobecności (np. choroby), pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika w trybie art. 53 par. 1 k.p. Jeżeli do takiego rozwiązania już jednak doszło, a pracownik w ciągu 6 miesięcy od zakończenia zatrudnienia zgłosi chęć powrotu do pracy po ustaniu przyczyny nieobecności, pracodawca ma go ponownie zatrudnić w miarę możliwości.

Pozostało 90% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.