Płatnik powinien wypłacić zasiłek, nawet gdy pracownik spowodował wypadek drogowy w stanie nietrzeźwości
Nasz pracownik zatrudniony na stanowisku kierowcy spowodował wypadek drogowy, w wyniku czego stał się niezdolny do pracy na kilka tygodni. Dowiedzieliśmy się, że w momencie wypadku był w stanie nietrzeźwości. Czy powinniśmy wstrzymać mu wypłatę wynagrodzenia chorobowego i zasiłku? A może tylko za pierwsze 5 dni?
Płatnik mógłby rozważać taką możliwość w oparciu o art. 15 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa). Zgodnie z nim zasiłek chorobowy nie przysługuje ubezpieczonemu za cały okres niezdolności do pracy, jeżeli niezdolność ta spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego ubezpieczonego. Jednak biorąc pod uwagę stanowisko SN, należy uznać, że płatnik powinien wypłacić świadczenia chorobowe.
Prawomocne orzeczenie sądu
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy zasiłkowej to, że niezdolność powstała w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia, stwierdza się na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu. A więc dopiero takie orzeczenie pozbawia ubezpieczonego prawa do świadczeń chorobowych. Postępowanie sądowe trwa wiele miesięcy, a nawet lat, a płatnik musi pamiętać o terminach wypłaty zasiłków, o których mowa w art. 64 ust. 1 ustawy zasiłkowej. Zgodnie z nim płatnicy wypłacają zasiłki w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń lub dochodów, ale nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do ustalenia prawa do zasiłku. Jeśli płatnik termin ten przekroczy, musi zapłacić odsetki za każdy dzień zwłoki.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.