Dziennik Gazeta Prawana logo

Pracownicy szybciej dostaną zaległe świadczenia

ZMIANA PRAWA - Wykazy roszczeń pracowniczych wobec bankrutujących firm trzeba będzie składać w ciągu miesiąca od daty niewypłacalności.

Czas oczekiwania na wypłatę zaległych pensji ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) będzie krótszy. Rząd chce bowiem przyspieszyć procedurę przyznawania takich wypłat. W razie niewypłacalności pracodawca lub osoba zarządzająca majątkiem firmy (syndyk, likwidator) będzie musiał w ciągu miesiąca nie tylko sporządzić, ale też złożyć wykazy roszczeń pracowniczych do FGŚP. Tak wynika z najnowszej wersji założeń do projektu nowelizacji ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Wciąż trwają konsultacje społeczne i resortowe nad tymi propozycjami. Rząd ma je przyjąć do końca tego roku.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.