Dziennik Gazeta Prawana logo

Okres odpracowania nie dłuższy niż trzy lata

27 czerwca 2018

W przypadku każdego zakończonego procesu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, gdy pracodawca przyznał pracownikowi dodatkowe świadczenia, umowa szkoleniowa może przewidywać okres odpracowania nie dłuższy niż trzy lata.

Od 16 lipca 2010 r. obowiązują nowe zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników. Warto w tym przypadku wyjaśnić kwestię umowy szkoleniowej. Co do zasady, zawiera się ją przed rozpoczęciem przez pracownika podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a najpóźniej - przed rozpoczęciem przez niego korzystania ze świadczeń przewidzianych dla pracowników podnoszących kwalifikacje zawodowe. Poprzez zawarcie umowy szkoleniowej pracodawca wyraża bowiem swoją inicjatywę w kwestii podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika lub zgodę na ten proces, jeżeli inicjatywa pochodzi od pracownika. Zwrócono na to uwagę w opinii departamentu prawa pracy MPiPS dotyczącej nowych rozwiązań prawnych (www.mpips.gov.pl). Podkreślono, że pracodawca nie ma obowiązku zawierać umowy szkoleniowej jedynie wówczas, gdy nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.