Skąd pieniądze na oprogramowanie
Przedsiębiorcy chcą inwestować w nowoczesne technologie, bo wiedzą, że tego typu inwestycje budują przewagę konkurencyjną firmy
Przedsiębiorcy mają pomysły na rozwój swojej działalności, a wizje tego rozwoju zapisują w postaci strategii przedsiębiorstwa, czyli dalekosiężnych planów działania. Zdarza się, że od wizji czy też koncepcji do jej realizacji jest daleka droga.
Kiedy możemy własnym sumptem zrealizować taką inwestycję, jak np. zakup i wdrożenie oprogramowania do zarządzania firmą, to czas jej realizacji jest zdecydowanie krótszy. Skupiamy się na określeniu, jakie obszary chcemy zinformatyzować, jaki mamy na to budżet, w jakim czasie chcemy to zrobić - i pozostaje nam wybór odpowiedniego producenta lub dostawcy, który zrealizuje nasze założenia i zaspokoi informatyczne potrzeby. W przypadku gdy chcemy inwestycję sfinansować z zewnętrznych środków, to czas ten wydłuża się o poszukiwanie możliwości finansowania i wybór odpowiedniej, przygotowanie wniosków i niezbędnej dokumentacji, oczekiwanie na decyzję, czy spełniamy kryteria ubiegania się o środki finansowe i inne działania dookoła - jeżeli wszystkie te czynności i szereg formalności z nimi związanych nie zniechęcą przedsiębiorcy - to jest szansa, że uda mu się pozyskać odpowiednie środki i zrealizować plany inwestycyjne.
Przedsiębiorca, który nie ma kapitału, aby sfinansować inwestycje w oprogramowanie i sprzęt może skorzystać, oprócz kredytu, z takich form jak leasing (oferowany np. przez Europejski Fundusz Leasingowy - EFL) lub dofinansowanie z Unii Europejskiej (w ramach programów operacyjnych takich jak Innowacyjna Gospodarka, regionalnych programów operacyjnych lub funduszy dla rozwoju obszarów wiejskich - dla firm mających siedzibę na wsi).
O pozyskanie środków na inwestycje w oprogramowanie i sprzęt martwi się większość przedsiębiorców użytkujących oprogramowanie w modelu tradycyjnym, czyli takim, który polega na zakupie sprzętu oraz licencji na oprogramowanie i samodzielnym zarządzaniu tymi zasobami w swojej firmie. Oprócz kosztów zakupu licencji i sprzętu w modelu tradycyjnym pojawiają się koszty także koszty związane z utrzymaniem oprogramowania, na które składają się m.in. wartość aktualizacji lub koszty działu IT.
Łatwiejszy dostęp do oprogramowania i nowoczesnej infrastruktury zapewni przedsiębiorcom model usługowy. Aby użytkować oprogramowanie i infrastrukturę w "chmurze" przedsiębiorca nie będzie musiał poszukiwać zewnętrznych źródeł finansowania tej inwestycji, ponieważ tutaj ponosić będzie jedynie opłatę abonamentową za wynajem konkretnych funkcjonalności oprogramowania, całej aplikacji lub infrastruktury sprzętowej. Model usługowy zdejmuje z przedsiębiorcy ciężar opieki nad zasobami informatycznymi oraz zastanawiania się nad tym, skąd pozyskać pieniądze na ich zakup i rozwój. W przypadku tego modelu to zewnętrzny dostawca usług typu SaaS (oprogramowanie jako usługa), IaaS (infrastruktura jako usługa), PaaS (platforma jako usługa) przejmuje na siebie wszystkie koszty i problemy z tym związane. I zapewne również z tego powodu mówi się o tym, że rozwiązania w "chmurze" będą przełomem w zarządzaniu firmą.
Jolanta Uździcka
Streamsoft
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu