Środowisko nadal zagrożone
Zielone certyfikaty wprowadzano, by w Polsce budowano jak najwięcej nowych elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii: wiatraki, siłownie wodne, biogazownie itd. Powstaje ich jednak nadal stosunkowo mało.
Dane firmy PSE Operator pokazują, że osiągalna moc wszystkich elektrowni w Polsce wynosi obecnie 35,9 tys. MW. Na elektrownie wodne przypada z tego 2296 MW, na wiatrowe - 1295 MW, a na pozostałe odnawialne zaledwie - 29,6 MW. Przybywa siłowni wiatrowych (moc elektrowni napędzanych siłą wiatru wzrosła z 500 MW trzy lata temu do 725 MW na początku 2010 r.).
Specjaliści alarmują jednak, że polskie warunki nie sprzyjają instalacjom wiatrowym - wiatr jest u nas wystarczająco silny tylko przez 70 dni w roku (średnio). Udział takich elektrowni już u nas w krajowej produkcji prądu sięga więc zaledwie 1,6 proc.
Z kolei biogazowi jest już w Polsce ponad 100, ale na ogół są to instalacje o bardzo niewielkiej mocy. Elektrowni wodnych buduje się nawet po kilkadziesiąt rocznie, ale w większości to małe obiekty, których moc nie przekracza 1 MW.
Inną formą produkcji prądu uznawaną za stosowanie odnawialnego źródła energii jest współspalanie, czyli dodawanie biomasy roślinnej (drewna czy nawet zboża) do kotłów na węgiel. Takie rozwiązanie stosuje się głównie w dużych elektrowniach węglowych. Koszt dostosowania kotłów jest stosunkowo niski, elektrownie wydają więc niewiele, a zarabiają dzięki zielonym certyfikatom dwa razy więcej niż na produkcji prądu z samego węgla.
Udział współspalania w produkcji prądu ze źródeł odnawialnych wzrósł w latach 2005 - 2009 z 23 do 50 proc. Niestety, takie spalanie biomasy to nieefektywna metoda produkcji prądu. Drugi problem: ta metoda produkcji nie wpływa znacząco na poprawę ochrony środowiska.
Tymczasem elektrownie węglowe są w Polsce źródłem 90 proc. produkowanej energii i jednym z najważniejszych źródeł emisji gazów cieplarnianych. Jak podkreślił Bank Światowy w raporcie "W kierunku gospodarki niskoemisyjnej w Polsce" ten sektor gospodarki należy do obszarów priorytetowych w transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej.
MWW
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu