Dziennik Gazeta Prawana logo

Sejm szarżuje z giełdowym obligiem gazowym

3 lipca 2018

Wielokrotne próby reorganizacji sektora gazowego w Polsce były nieprzemyślane i zbyt radykalne. Nie brano pod uwagę realiów, jak ograniczenia i ceny kontraktów importowych czy ceny dla gospodarstw domowych. Także rola polskiego narodowego operatora gazowego na przyszłym rynku jest pomijana milczeniem. To blokowało postęp. Dwa lata temu pisałem o konieczności dostosowania naszych reguł do unijnych wymogów, inaczej Unia w końcu zainterweniuje. Dzisiaj Komisja Europejska oddała sprawy do trybunału, grozi karami finansowymi. Pisałem wtedy: "Szybciej". Ale to nie znaczy, by rzucać się głową w dół do studni, a Sejm wykonuje takie właśnie samobójstwo, ustalając obligo giełdowe, czyli obowiązek sprzedaży przez PGNiG 70 proc. gazu ziemnego na giełdzie.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.