Dziennik Gazeta Prawana logo

Górnicy gotowi na fedrowanie spółek

30 czerwca 2018

Kopalnie

Resort skarbu dopracowuje koncepcję dofinansowania Nowej Kompanii Węglowej. Miałby to zrobić Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN, którym zarządza spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe. Sam fundusz z kolei dofinansowany zostałby przez spółki Skarbu Państwa, w tym energetyczne. Według pierwotnej koncepcji to właśnie te ostatnie miały bezpośrednio objąć udziały w nowej firmie węglowej, ale ponieważ się do tego nie kwapią, resort chce, by zrobiły to pośrednio. Jako udziałowcy funduszu miałyby udział w jego ewentualnych zyskach. FIZAN powinien włożyć w nową spółkę węglową 1 mld zł. To oznacza, że musi mieć podniesiony kapitał - z obecnych 1,5 mld do 5 mld zł (w pojedyncze aktywa nie można zainwestować więcej niż 20 proc. kapitału). Spółki Skarbu Państwa miałyby wyłożyć 2,5 mld zł

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.