Dziennik Gazeta Prawana logo

Wspieranie przedsiębiorców to nasz obowiązek

28 kwietnia 2020

Alior Bank od początku epidemii koronawirusa wdrożył wiele działań, które mają wesprzeć przedsiębiorców. Kolejnym etapem tej pomocy jest nasz udział w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla Firm i Pracowników.

Krzysztof Bachta prezes zarządu Alior Banku

Trudno przewidzieć, jaka będzie skala kryzysu gospodarczego i jak wielu sektorów dotknie w krótszej i dłuższej perspektywie. Dla wielu firm wyzwaniem będzie zapewnienie płynności finansowej i utrzymanie zatrudnienia na dotychczasowym poziomie. Na niekorzystny wpływ kryzysu epidemicznego i przedłużające się spowolnienie gospodarcze szczególnie narażony jest sektor MSP. OECD wskazuje, że mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa to nawet 75 proc. firm z branż, które najbardziej ucierpiały na skutek wprowadzenia lockdownu. W Polsce w tym sektorze pracuje nawet 10 mln osób.

Problem z miejscami pracy nie dotyczy tylko naszego kraju. Tylko w USA bezrobotnych jest już blisko 26,5 mln osób. Z kolei w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii bezrobocie może dotknąć nawet 60 mln osób – szacuje firma konsultingowa McKinsey. Biorąc pod uwagę, że przed wybuchem kryzysu Polska miała jeden z najniższych wskaźników bezrobocia, sytuacja w naszym kraju może nie być tak dramatyczna, ale bez wątpienia liczba osób bez pracy wzrośnie. Badania pokazują, że niemal połowa Polaków obawia się utraty zatrudnienia. 14 proc. firm chce zredukować zatrudnienie, a niemal jedna trzecia obniżyć płace (badania PIE i PFR).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.