Dziennik Gazeta Prawana logo

W męskiej branży

14 listopada 2017

Kobiety reprezentują największe firmy oraz mały i średni biznes, w którym pracujemy. Nie brakuje ich też na stanowiskach menedżerskich i operacyjnych w branży kurierskiej - mówi Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska

Dlaczego postawili Państwo na przedsiębiorczość kobiet?

Bardzo nam zależy, aby DPD Polska była liderem w swojej branży i najbardziej innowacyjną firmą kurierską. Szukamy ciekawych rozwiązań nie tylko wewnątrz naszej organizacji, ale także angażując się w ciekawe projekty zewnętrzne. Między innymi dlatego już drugi raz z rzędu jesteśmy partnerem konkursu Bizneswoman Roku, który naszym zdaniem skutecznie promuje ciekawe projekty biznesowe i przedsiębiorczość kobiet, stanowiąc inspirację dla innowacyjnych przedsięwzięć realizowanych właśnie przez panie. Formuła konkursu odzwierciedla dynamikę zmian w biznesie i zawsze daje rzeczywistą ocenę aktualnych trendów. Młode firmy, które przekonują kreatywnością i dobrą energią, potrzebują wsparcia na drodze do stabilności i rentowności.

Logistyka wydaje się branżą wybitnie męską...

Tylko pozornie. W naszej firmie znacząca liczba świetnie wykształconych kobiet pełni odpowiedzialne funkcje w wymagającym, operacyjnym środowisku. Okazuje się, że nie tylko w DPD Polska, lecz również w wielu innych przedsiębiorstwach branży logistycznej pracują kobiety, które piastują wysokie stanowiska menedżerskie i operacyjne.

W każdej branży, nawet tak męskiej jak nasza, liczy się nie płeć, tylko profesjonalizm, decyzyjność i ciekawe pomysły. W szranki konkursu Bizneswoman Roku, którego jesteśmy partnerem, co roku staje wiele pań zgłaszających oryginalne koncepty z różnych dziedzin - produkcyjne, finansowe, technologiczne, nierzadko z mocnym zakotwiczeniem w nauce. Właśnie takie podejście jest podstawą innowacyjności w biznesie i w całej gospodarce. Dla nas partnerstwo w projektach wspierających przedsiębiorczość kobiet to znakomita okazja do zapoznania się z najnowszymi trendami, a także nawiązania wartościowych kontaktów zawodowych, które mogą zaowocować dobrą współpracą.

Jak przedsiębiorczość kobiet wygląda z perspektywy branży kurierskiej?

Myślę, że jest dobrym odzwierciedleniem rosnącej aktywności kobiet w całej gospodarce. Reprezentują największe firmy oraz mały i średni biznes, który wypracowuje niemal połowę polskiego PKB i napędza gospodarkę. Firmy, z którymi współpracujemy, wywodzą się z niemal wszystkich branż, wyróżniają się świeżym, ale też racjonalnym podejściem do biznesu. Z oczywistych przyczyn dynamicznie rosnący e-commerce jest dla nas coraz ważniejszym partnerem. Prowadzenie sklepu internetowego to częsty wybór wśród kobiet, ponieważ taka praca daje swobodę w doborze typu asortymentu oraz dużą elastyczność w działaniu, dzięki czemu można z powodzeniem dzielić czas między różne obowiązki. Także wśród naszych największych klientów to właśnie panie bardzo często zarządzają sprzedażą on-line lub całą logistyką.

Rolą takiej firmy jak DPD Polska jest pełne dostosowanie oferty do wymagań kupujących w e-sklepach i sklepów internetowych. Zarówno jedni, jak i drudzy mają bardzo podobne wymagania wobec firmy kurierskiej. E-commerce oczekuje od dostawców usług logistycznych podejścia, które pozwoli zoptymalizować procesy wewnętrzne. Oferujemy kompletne rozwiązania dla klientów biznesowych, zarówno tych o dużym potencjale wysyłkowym, jak i mniejszych przedsiębiorców wysyłających niewielką liczbę paczek, np. dla firm zajmujących się projektowaniem i produkcją mody czy biżuterii na indywidualne zamówienia. E-sklepy tego rodzaju wysyłają maksymalnie kilkadziesiąt paczek miesięcznie. Wygodną propozycją dla tego rodzaju biznesów jest abonament na wysyłkę 10, 20 lub 50 paczek na miesiąc, który gwarantuje pełną kontrolę nad kosztami związanymi z logistyczną obsługą firmy. Warto wspomnieć tutaj także o sieci punktów nadania i odbioru Pickup, która stanowi dobre uzupełnienie oferty dla mniejszych przedsiębiorstw. Panie zaangażowane w pracę na rzecz własnej firmy, przedsięwzięć rozwojowych i obowiązki rodzinne znajdą w niej wygodę i elastyczność. Wizyta w pobliskim punkcie Pickup o dogodnej porze stanowi dobrą odpowiedź na tę potrzebę.

Jakie są wymagania współczesnych konsumentów?

Są dość oczywiste, ale dla nas kluczowe, ponieważ to one decydują o tym, jak wygląda dziś e-commerce i rynek usług kurierskich. Odbiorca chce otrzymać przesyłkę szybko, wtedy, gdy mu to pasuje, w idealnym stanie i w miłej atmosferze. Dlatego wprowadziliśmy m.in. usługę Predict, która pozwala określić moment doręczenia przesyłki. Idąc z duchem czasu, umożliwiamy także opłacenie przesyłki za pobraniem kartą i BLIK-iem. Innym przykładem elastycznego podejścia do wymagań odbiorcy jest wspomniana już sieć punktów nadania i odbioru Pickup, która dziś obejmuje prawie 2 tys. placówek, w tym wyjątkowy punkt logistyki miejskiej wyposażony w rowery elektryczne w mokotowskim centrum biznesowym w Warszawie przy Wołoskiej.

@RY1@i02/2017/220/i02.2017.220.000001300.101(c).jpg@RY2@

Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska

Tekst powstał przy współpracy z DPD Polska

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.