Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Gospodarka

MFW chce nałożyć na banki dwa karne podatki

27 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

MFW proponuje nałożenie dwóch specjalnych podatków na banki i instytucje finansowe. Zbierane w ten sposób pieniądze miałyby zasilać specjalny fundusz uruchamiany na wypadek kryzysu.

Propozycja wprowadzenia opłat znalazła się w przedstawionym wczoraj raporcie na temat sytuacji na rynkach finansowych po kryzysie z ubiegłego roku. Po pierwsze jednolity podatek - jego wysokość nie została jeszcze zasugerowana - miałyby płacić wszystkie działające banki i instytucje finansowe. Po drugie musiałyby płacić one podatek także od osiąganych w przyszłości zysków.

Ściągane pieniądze miałyby trafiać na specjalny fundusz. W ten sposób w razie zapaści banki, które doprowadziły do wybuchu kryzysu, nie musiałyby być ponownie ratowane pieniędzmi z budżetu. Dodatkowe opłaty miałyby je także zmusić do prowadzenia mniej ryzykownych operacji.

Komentatorzy określają najnowsze plany Międzynarodowego Funduszu Walutowego jako "wyjątkowo radykalne, których rynek absolutnie się nie spodziewał". Można więc przypuszczać, że przeciwko proponowanym rozwiązaniom gwałtownie zaprotestują wszystkie duże banki.

Sugestie MFW będą jeszcze w tym tygodniu omawiane przez ministrów finansów państw G20. Po wybuchu kryzysu zapowiedziały one wprowadzenie takich globalnych regulacji, by została ukrócona spekulacyjna działalność banków. Jednak w ostatnich miesiącach zapał polityków znacząco zmalał. W ubiegłym tygodniu ministrom finansów Unii Europejskiej nie udało się dojść do porozumienia w sprawie nałożenia karnych podatków na banki.

pc, bbc

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.