Podatek niczym obniżka stóp procentowych
Na depozytach zarabia się mniej, co może zniechęcić firmy do trzymania pieniędzy w bankach i stać się bodźcem do inwestowania
Oprocentowanie depozytów korporacyjnych i dla instytucji finansowych spada i będzie spadać - wieszczą bankowcy. Pośrednią przyczyną jest podatek bankowy. Widać to było 29 lutego, gdy banki po raz pierwszy wyliczały, ile muszą oddać fiskusowi. Nie chciały wtedy brać dodatkowych depozytów, bo przyjmując je, zwiększały swoje aktywa, od których naliczany jest podatek. Nie pożyczały też sobie nawzajem z tego samego powodu. Żeby zniechęcić innych do transakcji, dawały bardzo niskie ceny - np. stopa WIBOR dla transakcji na jedną noc spadła do 0,59 proc. z 1,28 proc. dzień wcześniej. Strategia, jaką bankowcy przyjęli na ten dzień, była jedna: przyczajenie się i minimalizowanie strat. Środki, które były w bankach, trafiły w dużej części na rachunki w NBP i lokatę na koniec dnia. Stan środków w banku centralnym zwiększył się do 43,3 mld zł z 22,8 mld dzień wcześniej (na rachunku bieżącym) i 5,8 mld zł z 2,3 mld zł (na lokacie na koniec dnia).
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.