Konsolidacja na raty
W rządzie rozważane są dwa warianty zapowiadanej przez premiera Mateusza Morawieckiego konsolidacji finansów publicznych – dowiedział się DGP.
Wariant minimum polegałby na włączeniu do budżetu tylko bieżących i przyszłych wydatków różnego rodzaju funduszy. Dług wygenerowany do tej pory poza planem dochodów i wydatków zostałby zamrożony i był spłacany na dotychczasowych warunkach, za to przyszłe zobowiązania powiększyłyby już państwowy dług publiczny.
Drugie rozważane rozwiązanie to stopniowe włączanie do budżetu kolejnych funduszy i ich zadłużenia, jednak byłby to proces rozłożony na lata. – Główna dyskusja dotyczy tego, czy do budżetu trafią tylko nowe wydatki, czy spróbujemy skonsolidować trochę starego długu – podsumowuje nasz rozmówca z obozu rządowego.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.