Kolejne kroki w stronę embargaW Brukseli trwają poszukiwania kompromisowego modelu sankcji na rosyjskie surowceMarceli Sommer•20 kwietnia 2022
Korolec: Potrzebny Fundusz Odbudowy 2.0 [WYWIAD]- Jeśli nie chcemy stracić konkurencyjności, derusyfikacja musi iść w parze z dekarbonizacją - mówi Marcin Korolec, były minister środowiska, dyrektor Instytutu Zielonej Gospodarki, prezes Fundacji Promocji Pojazdów ElektrycznychMarceli Sommer•19 kwietnia 2022
Potrzebny Fundusz Odbudowy 2.0Korolec: Jeśli nie chcemy stracić konkurencyjności, derusyfikacja musi iść w parze z dekarbonizacjąMarceli Sommer•19 kwietnia 2022
Naftowe embargo niepokoi giełdy, a Moskwa liczy zyski ze sprzedaży paliwCeny ropy na światowych rynkach znów wzrosły po tym, jak w poniedziałek unijni ministrowie spraw zagranicznych potwierdzili, że Komisja Europejska pracuje nad propozycjami ujęcia tego surowca w kolejnym pakiecie antyrosyjskich sankcji. Notowania gatunku brent, które spadały w ostatnich dniach m.in. na skutek powrotu covidowych restrykcji w Chinach, wczoraj powróciły znów powyżej 100 dol. za baryłkę. Oprócz widma embarga na zmianę trendu wpłynęło także stanowisko OPEC – naftowy kartel stwierdził, że nie będzie w stanie zwiększyć produkcji w stopniu wystarczającym, aby zastąpić dostawy z Rosji. Z szacunków eksporterów ropy wynika, że w razie uruchomienia sankcji na światowym rynku może brakować nawet 7 mln baryłek dziennie. Marceli Sommer•13 kwietnia 2022
Naftowe embargo niepokoi giełdy, a Moskwa liczy zyski ze sprzedaży paliwMarceli Sommer•13 kwietnia 2022
Sommer: Za „czerwoną linią” w sprawie sankcji [OPINIA]Przypieczętowana w piątek decyzja o embargu na rosyjski węgiel może wydawać się wyrazem ostrożnej, by nie powiedzieć minimalistycznej polityki sankcyjnej. Uderza w stosunkowo niewielki wycinek rosyjskich dochodów – w ostatnich latach wartość dostaw rosyjskiego węgla do krajów UE wynosiła ok. 4 mld euro rocznie przy łącznym saldzie importu na poziomie niemal 160 mld euro. Znaczenie węgla jest też mizerne na tle pozostałych surowców energetycznych. Za ropę naftową i inne paliwa płynne płaciliśmy Rosji aż 60 mld euro rocznie, a za dostawy gazu – ponad 30 mld. W dodatku pod naciskiem sceptycznego wobec sankcji energetycznych Berlina ustalono, że wobec zakontraktowanych wcześniej dostaw węgla embargo zacznie obowiązywać dopiero od sierpnia. Oznacza to, że w ciągu najbliższych czterech miesięcy z Europy do Rosji nadal płynąć będą setki milionów euro.Marceli Sommer•12 kwietnia 2022
Polacy gotowi na oszczędzanie energiiWybuch wojny na Wschodzie sprawił, że Polacy otwierają się na zmiany, które pomogą ograniczyć zużycie gazu i ropy naftowej.Marceli Sommer•11 kwietnia 2022
Polacy gotowi na oszczędzanie energiiWybuch wojny na Wschodzie sprawił, że Polacy otwierają się na zmiany, które pomogą ograniczyć zużycie gazu i ropy naftowejMarceli Sommer•11 kwietnia 2022
Pierwsze, lekkie uderzenie w rosyjskie źródła gotówkiRozmowy są trudne, ale jest niemal pewne, że dziś ambasadorzy zaakceptują embargo na dostawy węgla.Mateusz Roszak•07 kwietnia 2022