AI streszcza artykuły. To legalne? [KŁÓTNIE MARKIEWICZÓW]
Czy sztuczna inteligencja może legalnie streszczać artykuły naukowe i prasowe? A jeśli prawa autorskie zostały przeniesione na wydawcę – czy potrzebna jest jeszcze zgoda autora?
W „Kłótniach Markiewiczów” dr Michał Markiewicz i prof. Ryszard Markiewicz spierają się o jeden z najgorętszych problemów prawa autorskiego w erze AI. Punktem wyjścia jest praktyczne pytanie: czy wydawca może publikować streszczenia artykułów wygenerowane przez sztuczną inteligencję, jeśli posiada prawa autorskie do tekstu?
W rozmowie pojawia się fundamentalny spór: czy takie streszczenie to opracowanie utworu, nowe pole eksploatacji, czy może coś zupełnie innego w świetle prawa autorskiego? A także – czy autor powinien mieć prawo kontrolować i weryfikować streszczenia swoich tekstów tworzone przez AI.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.