Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Polityka zagraniczna

Południe chce kontroli nad Eurogrupą

5 lipca 2020
Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Hiszpania, Irlandia, Luksemburg – do któregoś z tych krajów trafi stanowisko przewodniczącego jednej z najważniejszych instytucji wspólnotowych decydującej o sprawach strefy euro

Zaczęła żywot jako klub restauracyjny dla ministrów finansów strefy euro, którzy plotkowali przed oficjalnymi spotkaniami ministrów z całej UE, by potem przekształcić się w forum, na którym stanowiono o losach narodów – pisał o Eurogrupie magazyn „The Economist”.

Kilka lat temu rozstrzygała ona o losach Greków, dziś Eurogrupa nabiera znaczenia dla Polski. Choć Warszawa nie pali się do przyjęcia wspólnej waluty, to w ostatnich miesiącach polski minister finansów Tadeusz Kościński był częstym gościem posiedzeń tego forum. To tam wypracowywana była gospodarcza odpowiedź na pandemię koronawirusa, a ponieważ temat był ogólnoeuropejski, na nieformalne spotkania zapraszano wszystkich w ramach tzw. formatu inkluzywnego.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.