Inwestor będzie mógł wystąpić o pozwolenie na budowę do wójta, burmistrza lub prezydenta
Osoby zamierzające rozpocząć budowę domu szybciej załatwią wszystkie formalności.
Po pozwolenie na budowę nie będą już musieli jeździć do starostwa, które jest często oddalone od ich miejsca zamieszkania o kilkadziesiąt kilometrów. Wszystko załatwią na miejscu - w urzędzie gminy lub miasta. Posłowie z sejmowej Komisji Przyjazne Państwo przygotowali zmiany prawa budowlanego, zgodnie z którymi pozwolenia na budowę będą wydawali wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast. Do tego konieczne będzie jednak zawarcie porozumienia pomiędzy przedstawicielami gminy i powiatu.
Zmiany mają ułatwić życie inwestorom.
- Osoba budująca dom na wsi czy w małym mieście będzie miała bliżej do urzędu, a w związku z tym szybciej załatwi wszystkie potrzebne formalności - mówi Jacek Bielecki, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Nic się natomiast nie zmieni dla inwestorów z dużych miast. Tutaj bowiem już dziś uprawnienia starostów przysługują prezydentom miast, którzy m.in. wydają pozwolenia na budowę.
Środki na realizację nowych zadań będą przekazane z powiatu do budżetu gmin.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu