Samorządy same ograniczą deficyty i zadłużenie
Rząd negocjuje z samorządami plan ograniczenia ich deficytów w przyszłym roku oraz w kolejnych latach. Jednak nawet bez tego planu samorządy ograniczą deficyt i zadłużenie, o ile chcą w ogóle mieć możliwość zaciągania długów w 2014 r.
Łączny deficyt wszystkich samorządów w przyszłym roku powinien wynieść ok. 1 mld zł, jeśli weźmiemy pod uwagę dane z wieloletnich prognoz finansowych. To 10 razy mniej niż pakiet negocjowany z Ministerstwem Finansów. Zgodnie bowiem z propozycją strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w 2012 roku jednostki powinny ograniczyć swój łączny deficyt do 10 mld zł. Wydaje się, że jeżeli dojdzie do porozumienia, to samorządy zaplanują deficyt w maksymalnej wysokości, czyli 10 mld zł. Dane z wieloletnich planów nie są jednak bez znaczenia, ponieważ samorządy muszą ograniczyć długi i deficyt bez względu na porozumienie z rządem.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.