Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Samorząd terytorialny i finanse

Europa modernizuje nasze miasta

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Fundusze UE

W Sochaczewie zrewitalizowane zostanie centrum miasta, w Płocku - budynki dawnej Fabryki Maszyn Żniwnych. Mieszkańcy dwóch osiedli w Warce - 35-lecia i Książąt Mazowieckich - będą mieli cieplej, bo zakład usług komunalnych przebuduje im kotłownię na bardziej efektywną, a do tego jeszcze zamontuje instalację solarną i system monitorowania wydajności energetycznej. A wszystko to dzięki inicjatywie JESSICA (Joint European Support for Sustainable Investment In City Areas). To europejskie wsparcie na rzecz trwałych inwestycji na obszarach miejskich, powstałe z inicjatywy Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

To środki zwrotne udzielane w formie preferencyjnych pożyczek. Ich oprocentowanie zależy od stopy referencyjnej NBP (obecnie 2,5 proc.) i jest pomniejszane o wskaźnik społeczny. W efekcie np. pożyczka na nadanie nowego oblicza fabryce w Płocku w wysokości 15 mln zł będzie kosztowała 0,91 proc. w skali roku. Kredyt mógłby kosztować kilkanaście proc. rocznie.

O korzyściach sięgania po tego typu środki będzie mowa podczas seminarium "Zwrotne instrumenty finansowe w procesie stymulowania rozwoju regionalnego" w poniedziałek w SGH. Patronem jest Dziennik Gazeta Prawna.

Beata Tomaszkiewicz

beata.tomaszkiewicz@infor.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.