Dziennik Gazeta Prawana logo

W samorządach rośnie dziura budżetowa

Dochody jednostek samorządu terytorialnego były w I kw. br. o ok. 1,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. Ale wydatki urosły w tym czasie o 7 proc. W efekcie nadwyżka sektora JST skurczyła się do 11,9 mld zł, z 15,8 mld zł notowanych rok wcześniej. Potwierdzeniem słabszej kondycji samorządów są plany finansowe. Pojawił się w nich nowy trend: sektor może zanotować w tym roku wyższe wydatki bieżące niż dochody. Plany mówią też o ponad 50-miliardowej łącznej dziurze w samorządowych budżetach. Można się jednak spodziewać, że faktyczny wynik będzie lepszy – wskazują na to optymistyczne założenia dotyczące wydatków inwestycyjnych. Ich łączna kwota ma sięgnąć 116,5 mld zł. To prawie dwa razy więcej niż nakłady zrealizowane w ubiegłym roku. © ℗ A 2

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.