Dziennik Gazeta Prawana logo

Wójt będzie dłużej płacić składki za opiekunów osób niepełnosprawnych

29 czerwca 2018

Świadczenia

Nawet o pięć lat dłużej gminy będą płacić składki emerytalne za kobiety opiekujące się osobami z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Powodem jest ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r., poz. 637). Na jej podstawie od 1 stycznia 2013 r. będzie następować stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego (do 67 lat). Zgodnie z art. 19 tej ustawy samorządowcy będą musieli dopłacić składki osobom, którym zaprzestano ich finansowania po uzyskaniu 20 lat okresu ubezpieczenia. Ustawodawca nakazał bowiem, aby za takie osoby składki były opłacane przez okres nie dłuższy niż 25 lat. Gminy będą miały na ich zapłacenie 6 miesięcy od wejścia w życie reformy emerytalnej. Oznacza to, że muszą uzupełnić zaległości do końca czerwca 2013 roku.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.