Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Kadry i księgowość budżetowa

Mniejsze urzędy zapłacą obniżone składki, ale nie bez ryzyka

28 kwietnia 2020
Ten tekst przeczytasz w 8 minut

ZUS potwierdził, że mogą one skorzystać z 50-procentowej ulgi w należnościach. Nie wiadomo jednak jeszcze, jak opłacenie składek w niepełnej wysokości potraktuje rzecznik dyscypliny finansów publicznych

O możliwości ubiegania się o zwolnienie ze składek także przez jednostki samorządowe informowaliśmy, gdy przepisy te uchwalone przez Sejm w ramach tarczy antykryzysowej 2.0 nie były jeszcze rozpatrzone przez Senat („Mały urząd też może zaoszczędzić na składkach”, DGP nr 73 z 15 kwietnia 2020 r.). Nie uległy one zmianie i zgodnie z obowiązującym od 18 kwietnia art. 31zo ust. 1a ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz.U. poz. 374; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 695) o 50-procentowe zwolnienie ze składek może ubiegać się płatnik, który zgłasza do ubezpieczeń społecznych do 10 do 49 osób.

Po publikacji zaczęły do nas napływać pytania, czy przedstawiona interpretacja została oficjalnie potwierdzona przez ZUS. Podobno na infolinii ZUS można było usłyszeć zarówno, że zwolnienie przysługuje także samorządowym jednostkom, jak i że mają do tego prawo tylko przedsiębiorcy. Ten drugi pogląd nie miał jednak uzasadnienia w przepisach. Te nie pozostawiały bowiem wątpliwości, że każdy podmiot będący płatnikiem może skorzystać ze zwolnienia. Z drugiej strony całkowicie zrozumiała była ostrożność, bo wystąpienie o zwolnienie ze składek wiąże się z ich niezapłaceniem, a to co do zasady stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.