Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Gospodarka komunalna

Jakość w parze z ekologią

28 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Rozmowa z Adamem Jonczykiem, prezesem zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Siedlcach

@RY1@i02/2013/084/i02.2013.084.127.007e.101.jpg@RY2@

Adam Jonczyk, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Siedlcach

- Przede wszystkim chcemy podziękować za docenienie naszych starań w zakresie dbałości o otaczającą nas przyrodę. Jest to ukoronowanie wieloletniej pracy zarządu i pracowników nad sprawnym działaniem spółki, która ma służyć zarówno lokalnej społeczności, jak i ochraniać środowisko naturalne. Aspekty te miały wpływ na podjęcie decyzji o modernizacji oczyszczalni z rozwiązaniem kwestii zagospodarowania osadów ściekowych, likwidacji bardzo uciążliwego dla otoczenia otwartego kanału ścieków ogólnospławnych oraz modernizacji zniszczonej sieci kanalizacyjnej. Zagadnienia te obejmuje realizowany przez nas projekt dofinansowywany ze środków unijnych i być może fakt, że w aglomeracji liczącej ok. 90 tys. mieszkańców wdrażane jest przedsięwzięcie o szerokim zakresie i dużej wartości, miał wpływ na decyzję kapituły.

- Jednym z istotniejszych zagadnień w realizowanym projekcie jest powiązanie gospodarki energetycznej suszarni osadów i oczyszczalni ścieków, co pozwala na wykorzystanie biogazu do produkcji ciepła dla suszarni i energii elektrycznej dla suszarni oraz oczyszczalni.

- W wyniku oczyszczania ścieków powstaje duża ilość osadów, które poddane fermentacji beztlenowej wydzielają biogaz. Jest to cenne bezpłatne paliwo służące do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Wyprodukowana z biogazu energia zabezpieczy w ok. 40% własne potrzeby energetyczne. Nie mniej ważny jest też aspekt ekologiczny, gdyż wysuszony osad może być wykorzystywany jako paliwo alternatywne w cementowniach i ciepłowniach lub jako nawóz.

- Instalacja ma służyć przede wszystkim środowisku, ale pozytywne skutki odczuje również społeczeństwo. Efekt ekonomiczny uzyskany dzięki wykorzystaniu energii cieplnej i elektrycznej z biogazu, pozwoli na uniknięcie drastycznych podwyżek cen za świadczone przez nas usługi. Budowa około 17 km sieci kanalizacyjnej pozwoli na podłączenie do niej wielu mieszkańców. Zwiększona zostanie bezawaryjność sieci kanalizacyjnej dzięki przebudowie i uszczelnianiu rurociągów o długości ok. 26 km. Ścieki ogólnospławne płynące dotychczas rowem otwartym "Strzała" ujęte obecnie w zakryte kolektory, zostaną skierowane do oczyszczalni.

- Jako spółka będąca własnością miasta staramy się zapewnić mieszkańcom dobre warunki życia, liczymy się z ich opinią i dlatego ciągle podnosimy jakość zarządzania i świadczonych usług.

@RY1@i02/2013/084/i02.2013.084.127.007e.102.jpg@RY2@

Sylwia Stadler

@RY1@i02/2013/084/i02.2013.084.127.007e.103.gif@RY2@

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.