Miasto dla mieszkańców, a nie mieszkańcy dla miastaPierwszy dzień ogólnopolskiej konferencji "Miasto Plus. Forum Inteligentnych Miast i Nowoczesnych Technologii" zwieńczyła uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody w pierwszym Rankingu Otwartych Miast22 września 2016
Polska otwiera się na nowoczesne technologie i zrównoważony rozwójCzy polskie miasta uwzględniają zasady zrównoważonego rozwoju, wykorzystują nowe technologie do realizacji celów rozwojowych, czy angażują mieszkańców do współpracy? Na te pytania odpowiada Pierwszy Ranking Otwartych MiastMagdalena Dembińska•22 września 2016
Mobilne bilety walczą o rynekTRANSPORT Coraz więcej miast w Polsce decyduje się na wprowadzenie rozwiązań pozwalających na kupno biletu komunikacji miejskiej za pomocą smartfona20 września 2016
Jeden system, by wszystkimi rządzićWzrost populacji o 34 proc. do 2050 roku, powiększanie się stref zurbanizowanych oraz wzrastające koszty społeczne i ekonomiczne zatorów drogowych to tylko niektóre z wyzwań stojących przed obecnym pokoleniem i przyszłymi20 września 2016
Szybkie płatności to oszczędnośćDANINY Przelewy typu pay-by-link już obowiązują w większości sklepów internetowych. W skali kraju oszczędności wyniosłyby 66,5 mln zł rocznie20 września 2016
Mobilne bilety walczą o rynekTRANSPORT Coraz więcej miast w Polsce decyduje się na wprowadzenie rozwiązań pozwalających na kupno biletu komunikacji miejskiej za pomocą smartfona20 września 2016
CEPiK: rewolucja musi poczekaćE-PAŃSTWO I znów nie uda się terminowo wdrożyć jednego z największych projektów informatycznych. By nie stracić twarzy, rząd pracuje nad planem awaryjnymTomasz Żółciak•14 września 2016
Urzędy stawiają na nowoczesne płatności. Mieszkańcy wolą przelewy onlineŚciągalność podatków, opłat lokalnych czy mandatów jest wciąż zbyt niska, a koszty procedur są ogromne. Obsługa wymaga sztabu ludzi, a na ponaglenia zużywane są tony papieru. A przecież można inaczej - wystarczy zmiana podejścia. Trzeba potraktować mieszkańca jak klienta, a jego należność jak opłatę za zakup. Dokładnie tak samo, jak w systemach płatności bankowych czy sklepach internetowych - "pay-by-link". Dla gminy wysłanie linka z prośbą o płatność na e-maila oznacza prawdopodobieństwo regulowania zaległości na czas, a dla mieszkańca unikanie złego długu. Spodziewane zyski to grube miliony oraz mniej biurokracji. Na zapowiadane przez ministra Mateusza Morawieckiego udogodnienia w systemie płatności we wszystkich samorządach trzeba jeszcze poczekać. Pisaliśmy o tym w DGP nr 128/2016. Zapytaliśmy więc gminy i miasta, czy stosują już podobne rozwiązania, a jeśli nie, to czy w ogóle są zainteresowane ideą płatności cyfrowych. ©?Paweł Sikora•06 lipca 2016